Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Powstania Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
Powstanie w getcie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku o 1 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Teren getta został otoczony kordonem niemieckiej żandarmerii i tzw. "granatowej" policji. ŻOB ogłosiła stan pogotowia, podejrzewając, że koncentracja wojsk niemieckich w mieście oznaczają przygotowania do likwidacji getta. Gdy oddziały niemieckie wkroczyły na teren getta, rozpoczęła się walka, która trwała 27 dni. 8 maja wykryty został bunkier ŻOB przy ul. Miłej, w którym przebywał m.in. dowódca powstania Mordechaj Anielewicz. Bojownicy popełnili samobójstwo. 10 maja getto opuścił Marek Edelman. W trakcie powstania zginęło ok. 7 tys. osób. Aktem kończącym powstanie było wysadzenie Wielkiej Synagogi przy placu Tłomackie.
W dniu dzisiejszym 16 wolontariuszek i wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego wzięło udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, organizowanej po raz siódmy przez MUZEUM POLIN.
Jak co roku, 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze przekazali warszawiakom 1600 papierowych żonkili - symbol pamięci. To niezwykle piękna lekcja historii i wychowania obywatelsko- patriotycznego, a także nauka szacunku i tolerancji.
Tegoroczna akcja przebiegała w momencie szczególnym, ponieważ ROK 2019 jest w Warszawie rokiem Marka Edelmana - ostatniego przywódcy powstania i jednego z ocalałych z warszawskiego getta.
Szkolnym koordynatorem akcji był Zbigniew Marciniuk, nauczyciel historii i wos-u.