W związku z wydarzeniami w jednej z warszawskich szkół spotkaliśmy się w gronie uczniów i nauczycieli, aby porozmawiać na temat bezpieczeństwa i zachowań agresywnych. Mówiliśmy także o odpowiedzialności za swoje słowa i czyny!
"Krówki z Grodziska" :-)
- 17.05.2019
14 maja 2019 klasy 5b i 7b odbyły wycieczkę do Grodziska Mazowieckiego, celem zwiedzenia jedynej fabryki w Polsce, która od pokoleń zajmuje się produkcją krówek wykonywanych wyłącznie z naturalnych składników.
Plan wycieczki obejmował zwiedzanie hal, w których przygotowywano masę do krówek oraz miejsce, w którym odbywało się cięcie bloków utwardzonej, słodkiej masy na małe prostokąciki. Znamy je, jako tradycyjne cukierki - krówki. Dzieci przyglądały się ręcznej pracy pań zawijających zręcznymi palcami każdą krówkę w osobny papierek. Na warsztatach próbowały w ten sam sposób zawinąć swój cukierek. Pani Magda - pilot oprowadzający po fabryce - nauczyła dzieci wykonywać tę czynność w sposób profesjonalny. Każde z dzieci na warsztatach zaprojektowało swoją unikatową, jedyną w rodzaju etykietę na cukierek. W ciekawy sposób przybliżono dzieciom historię tego cukierniczego zakładu, który produkuje krówki bez konserwantów. Jest to jego wielka zaleta. Obecnie tę manufakturę prowadzą wnukowie założyciela fabryki – Feliksa Pomorskiego- Pan Piotr Pomorski oraz pani Konstancja Dołęga-Dołęgowska. ,,Pomorski'' nadal zachowuje dumne dziedzictwo dzięki pokoleniowej kontynuacji. Nasz pobyt zakończył się słodkim podarunkiem od firmy – małą, ładnie zapakowaną paczuszką z krówkami w środku, przekazaną każdemu dziecku. Wymiar właściwości smakowych tych cukierków pozostawia w tyle podobne produkty. Krówki z Milanówka to słodkie wspomnienie smaku z dzieciństwa…oraz wycieczki klas piątej i siódmej do tej słynnej, polskiej manufaktury przemysłu cukierniczego.
Zaczarowany świat operetek i musicali
- 17.05.2019
W piątek 10 maja odbył się w naszej szkole koncert muzyczny zatytułowany „Zaczarowany świat operetki, zaczarowany świat musicali”. W koncercie wzięło udział troje śpiewaków(sopran, tenor i bas) oraz pianista.
Uczniowie dowiedzieli się czym jest operetka i co to jest musical. W czasie koncertu wysłuchaliśmy znane arie z musicali i operetek. Wspaniali artyści zaśpiewali wszystkie utwory w kostiumach, w jakich zazwyczaj występują na scenach. Zaprezentowali losy bohaterów i różne opowieści m.in. baśń z Tyrolu, pieśń cygańską, przygody Don Kichota, upiora w operze , śpiew kotów i marzenia mleczarza z musicalu „Skrzypek na dachu”. Na zakończenie artyści zaśpiewali dwie piosenki z filmów znanych i lubianych przez dzieci –„Król lew’ i „Shrek”.
Koncert utrzymany był w pogodnym nastroju, a widzowie mogli się poczuć jak w prawdziwym muzycznym teatrze.
Zielona Szkoła w Górach Świętokrzyskich
- 17.05.2019
W dniach 7-10.05.2019 r., w ramach Zielonej Szkoły, uczniowie klas 4-6 wzięli udział w wycieczce w Góry Świętokrzyskie.
W ojczyźnie Stefana Żeromskiego podopieczni SP26 zwiedzili Sandomierz, zobaczyli miniatury najsłynniejszych zabytków świata w Parku Zabaw i Rozrywki Sabat Krajno, weszli na Święty Krzyż, oglądali Gołoborze, zwiedzili klasztor misjonarzy Oblatów, a także interaktywną wystawę Świat Leonarda da Vinci. Za wyjątkiem kilku pochmurnych godzin, pogoda dopisała i można było swobodnie podziwiać piękno świętokrzyskiego krajobrazu, a także bezpośrednio korzystać z miłej aury wybierając się nad zalew w Suchedniowie. Tam uczniowie grali w piłkę, siatkówkę, badmintona, budowali fortece z piasku. Zwieńczeniem udanej wycieczki i mile spędzonego czasu było ognisko.
Biznes Junior
- 10.05.2019
W ramach realizacji działań z zakresu doradztwa zawodowego w szkole podstawowej w dniu 10.05.2019 roku, odbyły się warsztaty w klasach szóstych.
Zajęcia zrealizowały studentki Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, pani Natalia Olpińska, pani Julia Krupińska i pani Joanna Skrodzka działające z ramienia FUNDACJI STUDENCKIEGO FORUM BUSINESS CENTER CLUB REGION WARSZAWA.
W myśl założenia STUDENCKIEGO FORUM BCC dla najmłodszych „Jutro należy do ludzi działających od dzisiaj” nasi uczniowie zapoznali się między innymi z pojęciami marketing, struktura firmy. W części warsztatowej zostali podzieleni na zespoły i tworzyli projekt swojej firmy. Każda grupa zaprezentowała model. Uczniowie z dużym zaangażowaniem zrealizowali zdania, wykorzystując nową wiedzę na temat mowy ciała, cech predestynujących do prowadzenia firmy, prezentowania produktu. Prace, które powstały podczas zajęć zostaną włączone do ogólnopolskiego konkursu Biznes Junior.
Konkurs „Ze Strażą Miejską Bezpiecznie”
- 30.04.2019
Od stycznia 2019 roku reprezentacja naszej szkoły w składzie Marcel Gieruszka i Dominik Smyczyński (klasa 5 s) rywalizowała w kilku etapach konkursu „Ze Strażą Miejską Bezpiecznie”. Była to już VI edycja konkursu organizowanego przez Straż Miejską wraz z Biurem Edukacji Urzędu m. st. Warszawy.
Celem konkursu było:
1) propagowanie bezpieczeństwa na drodze
2) upowszechnianie bezpiecznych zachowań w sytuacjach zagrożeń
3) opanowanie podstawowej wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy przedmedycznej
4) utrwalenie wiedzy na temat roli i zadań Straży Miejskiej.
Chłopcy doskonale spisywali się w turnieju i jako najlepsi z Dzielnicy Wola przeszli do ostatniego etapu konkursu.
Podczas finału Marcel i Dominik wykazali się umiejętnościami prezentacji sposobów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego przejazdu rowerem w Miasteczku Ruchu Drogowego. Do zwycięstwa w Konkursie zabrakło niewiele… Jednak wiedza i umiejętności zdobyte podczas całego okresu przygotowań do turnieju oraz podczas rywalizacji będą zawsze pomocne w codziennym życiu.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 25 kwietnia 2019 r. o godzinie 10:00 w Teatrze Kamienica. W uroczystości brali udział przedstawiciele władz Miasta Stołecznego Warszawy, Burmistrzowie Dzielnic, Komendant Straży Miejskiej, reprezentanci licznych sponsorów.Główna nagrodę – rower górski Kross Hexagon 1.0 - wylosował nasz uczeń Marcel Gieruszka! Przyjmował gratulacje i nagrody dodatkowe – kupon na udział Poland Bike Marathon wraz z pakietem startowym. Ponadto udzielił wspólnie z przygotowująca uczniów do konkursu p. Ireną Pych wywiadu dla Radia Plus.
Wielkie Gratulacje dla Marcela i oby jazda na wygranym rowerze była przyjemna i bezpieczna!.
ŁĄCZY NASZ PAMIĘĆ.
- 23.04.2019
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Powstania Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
Powstanie w getcie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku o 1 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Teren getta został otoczony kordonem niemieckiej żandarmerii i tzw. "granatowej" policji. ŻOB ogłosiła stan pogotowia, podejrzewając, że koncentracja wojsk niemieckich w mieście oznaczają przygotowania do likwidacji getta. Gdy oddziały niemieckie wkroczyły na teren getta, rozpoczęła się walka, która trwała 27 dni. 8 maja wykryty został bunkier ŻOB przy ul. Miłej, w którym przebywał m.in. dowódca powstania Mordechaj Anielewicz. Bojownicy popełnili samobójstwo. 10 maja getto opuścił Marek Edelman. W trakcie powstania zginęło ok. 7 tys. osób. Aktem kończącym powstanie było wysadzenie Wielkiej Synagogi przy placu Tłomackie.
W dniu dzisiejszym 16 wolontariuszek i wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego wzięło udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, organizowanej po raz siódmy przez MUZEUM POLIN.
Jak co roku, 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze przekazali warszawiakom 1600 papierowych żonkili - symbol pamięci. To niezwykle piękna lekcja historii i wychowania obywatelsko- patriotycznego, a także nauka szacunku i tolerancji.
Tegoroczna akcja przebiegała w momencie szczególnym, ponieważ ROK 2019 jest w Warszawie rokiem Marka Edelmana - ostatniego przywódcy powstania i jednego z ocalałych z warszawskiego getta.
Szkolnym koordynatorem akcji był Zbigniew Marciniuk, nauczyciel historii i wos-u.
VIII Turniej Wolski „Zerówka na medal”
- 17.04.2019
W marcu w naszej szkole odbył się VIII Turniej Wolski „Zerówka na medal”
Na turniej przybyły reprezentacje klas „0” szkół wolskich wraz z nauczycielami, grupy dzieci kibicujących, rodzice i opiekunowie. Zawody sportowe dla najmłodszych dzieci zorganizowały i przeprowadziły jak co roku nauczycielki WF z pomocą uczennic i uczniów klas siódmych i szóstych.
Współzawodnictwo przebiegało w przyjaznej atmosferze. Dzieci i rodzice mogli doświadczyć bezpośrednio jak wielkie emocje wzbudza sportowa rywalizacja. Debiutujący zawodnicy wykonywali ćwiczenia z olbrzymim zaangażowaniem. Biegali slalomem, pokonywali tor przeszkód, przenosili małe materace, przechodzili tunelem, skakali przez ławeczki, a to wszystko wykonywali w biegu na wyścigi. Jedynie rzuty do celu i skoki kangura nie były wykonywane na czas. Młodzi sportowcy wykazali się zdolnością koncentracji, ogólną sprawnością oraz umiejętnością współpracy w zespole.
Kibicujący rodzice z zaangażowaniem wspierali swoje pociechy, które startowały po raz pierwszy w życiu w zawodach sportowych. Uczniowie najlepszych szkół otrzymali dyplomy, medale i nagrody rzeczowe: różnego rodzaju piłki i rakietki do tenisa stołowego. W naszym turnieju nie było przegranych – liczyła się wspólna zabawa i spora dawka ruchu.
Oto najlepsze szkoły:
I miejsce SP nr 139
II miejsce SP nr 286
III miejsce SP nr 26
IV miejsce SP nr 222
Gratulujemy!
Guinness :)
- 16.04.2019
Tak jest!!! Udało się!!!
Grupa 27 uczniów z naszej szkoły, pod kierunkiem nauczyciela informatyki- p.Tyburskiego, biorąc udział w akcji zorganizowanej przez Urząd Kontroli Elektornicznej oraz fundację "Code & Share", pobiła rekord Guinessa w największej liczbie dzieci biorących udział w tym samym czasie w lekcji poświęconej nowoczesnym technologiom.
W akcji wzięło udział prawie 1800 uczniów z Polski oraz Litwy. Zajęcia dotyczyły wykorzystywania nowoczesnej technologii w życiu codziennym. Uczniowie projektowali wizjonerskie pomieszczenia w domu, z uwzględnieniem dobrodziejstw techniki.
Jeszcze raz gratulujemy wszystkim dzieciom, a także kierujemy słowa podziękowania do wszystkich dorosłych, którzy pomagali przy organizacji tego- można to powiedzieć z całą mocą- światowego przedsięwzięcia!
Z baletem przez wieki
- 09.04.2019
Z baletem przez wieki.
Podczas kwietniowego koncertu w naszej szkole zaproszeni artyści przybliżyli uczniom czym jest sztuka baletowa.
Balet powstał z renesansowych maskarad karnawałowych i z triumfów, popularnych we Włoszech, które przerodziły się w widowiska dworskie, złożone z recytacji, śpiewu, muzyki, pantomimy i tańca. Od początku XV w. wykrystalizował się specyficzny styl włoski, a jego najwybitniejszymi przedstawicielem był Domenico da Piacenza.
Na dwór francuski balet zawitał dzięki Katarzynie Medycejskiej. Za pierwsze widowisko baletowe uznaje się wystawione przez nią w 1581 Ballet comique de la Reyne (Komiczny Balet Królowej).
Między XVI a XVII wiekiem balet przybrał formę widowiska o treści mitologicznej, wykonywanego przez dworzan. W XVIII w. powstała opera baletowa, w której przeważały nad partiami śpiewanymi partie tańczone, wykonywane przez zawodowych tancerzy.
W 1832 choreograf Filippo Taglioni stworzył pierwszy balet romantyczny Sylfida, a głównym dziełem epoki stał się inny balet-Giselle. Dominował wtedy głównie taniec kobiecy.
W drugiej połowie XIX wieku nowym centrum sztuki baletowej stała się Rosja.
Najsłynniejsze widowisko baletowe, to Jezioro łabędzie Piotra Czajkowskiego.
Artyści, których gościliśmy zaprezentowali fragmenty baletu Sylfidy Michaiła Fokina,
taniec Umierający łabędź Camille Saint - Saens i Polonez Aleksandra Łazurowa.
Nauka baletu wymaga wyrzeczeń i wyczerpujących ćwiczeń. Poznaliśmy podstawowe pozycje baletowe: 5 pozycji stóp, pozycje rąk, podstawowe kroki i skoki.
Ćwiczenia akrobatyczne są idealnym przygotowaniem dla kandydatów do szkoły baletowej. Może ktoś, zachwycił się tańcem baletowym podczas naszego koncertu i wpłynie to na jego przyszłe decyzje…
Konkurs Savoir- Vivre
- 05.04.2019
W Szkole Podstawowej Nr 139 odbył się Dzielnicowy Konkurs Wiedzy „Savoir-Vivre czyli dobre wychowanie”. Naszą szkołę reprezentowali Laura Bizoń, Dawid Opolski-Bielański, Albert Prokopczyk. Zespół uczniów z klasy III a został laureatem pierwszego miejsca. W dniu 4 kwietnia odbyło się podsumowanie konkursu z wręczeniem nagród.
Serdecznie gratulujemy!
Rekolekcje wielkopostne
- 17.04.2019
W dniach 2 i 3 kwietnia odbyły się w naszej szkole rekolekcje. Prowadził je Ks. Krzysztof Rybiński. Spotkania odbyły sie w dwóch grupach. Klasy młodsze miały swoje spotkania o 9.30 a starsze 11.00. Drugiego dnia rekolekcji wielkopostnych spotkanie rekolekcyjne odbyło się w szkole.
Uroczystości pogrzebowe p. Jerzego Zakrzewskiego
- 01.04.2019
27 marca br. delegacja naszej szkoły uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych Pana Majora Jerzego Zakrzewskiego (pseudonim "Młot") w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej w Warszawie. Pan Jerzy, urodzony 22 czerwca 1928 roku w Warszawie, był w konspiracji żołnierzem Szarych Szeregów, uczestnikiem Powstania Warszawskiego w szeregach 3. kompanii Zgrupowania "Chrobry II". Na polu walki został odznaczony Krzyżem Walecznych. Pan Jerzy był jeńcem wojennym. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej, był inżynierem budownictwa lądowego, był zasłużony dla odbudowy Warszawy. Przez ponad dwie dekady był przewodniczącym Społecznej Rady Kombatanckiej przy Burmistrzu Gminy Warszawa Wola. Pełnił funkcję Przewodniczącego Zarządu Środowiska Żołnierzy Zgrupowania AK "Chrobry II". Za służbę żołnierską, pracę zawodową i społeczną został odznaczony m. in. Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945, Krzyżem za Zasługi dla Miasta Stołecznego Warszawy, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
A nade wszystko, Pan Jerzy był przyjacielem naszej szkoły, dzielił się swoim doświadczeniem i mądrością z nami podczas wielu uroczystości szkolnych, a także na co dzień przypominał nam o takich wartościach, jak Honor, Ojczyzna, Nauka, Praca, Ofiarność...
Poczet Sztandarowy uczestniczył we mszy pogrzebowej i w imieniu wszystkich uczniów oraz pracowników szkoły oddał hołd Panu Jerzemu...
Cześć Jego Pamięci!
Z wizytą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
- 25.03.2019
22 marca klasy 7b i 8c pod przewodnictwem p. Zbigniewa Marciniuka udały się na zwiedzanie KPRM.
Uczniowie wraz z wychowawcami, po przejściu bardzo skrupulatnej kontroli bezpieczeństwa, mieli ogromną przyjemność zwiedzania gmachu kancelarii, który do tej pory znany był wszystkim tylko z telewizji. Sale spotkań, miejsca do konferencji prasowych, wystawne meble oraz świeże kwiaty w pomieszczeniach, a także elegancko ubrani pracownicy sprawiły, że na chwilę poczuliśmy się ważni...w końcu mieliśmy przy sobie własnego, prywatnego funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa :)
Pani przewodnik, która oprowadzała nas po najciekawszych miejscach budynkyu przybliżyła nam nie tylko jego historię, ale także ciekawie opowiadała o codziennych obowiązkach poszczególnych pracowników kancelarii.
Na podsumowanie zgodnie stwierdziliśmy, że chętnie każdy z nas, chociaż na tydzień, chciałby podjąć pracę w takim miejscu.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie