• Koncepcja Szkoły Podstawowej nr 26

w Warszawie na rok 2023/2024

Priorytety wewnątrzszkolne  w pracy szkoły  w oparciu o  maksymę:

JAKOŚĆ TO PUNKT WYJŚCIA, A NIE PUNKT DOJŚCIA

KONCEPCJA  PRACY  SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 26

1.     Dbamy o optymalną jakość procesu kształcenia, wychowania i opieki, indywidualizację  oraz wszechstronny rozwój  osobowości każdego ucznia poprzez realizację podstawy przedmiotowej,  planów autorskich, programów i  projektów edukacyjnych  przy wsparciu Dzielnicy Wola  miasta st. Warszawy. Kształcenie rozwijające samodzielność, kreatywność i innowacyjność uczniów.

2.     Nie akceptujemy żadnej formy przemocy w szkole, dbamy o kulturę słowa wdrażając działania wspomagające szkolny program wychowawczo – profilaktyczny  – wprowadzamy  nowe rozwiązanie systemowe  SZKOLNY SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA, STORYTELLING, LIONS QUEST – Sztuka dojrzewania TRZYMAJ FORMĘ – AKTYWNA PRZERWA , MOTYWATOR 26.

3.     Współpracujemy z Rodzicami poprzez ich aktywny udział w życiu szkoły.

4.     Wspomagamy rozwój dziecka, odkrywamy  i rozwijamy talenty oraz  uzdolnienia    w ramach   Szkolnego Programu Wspierania Uzdolnień Uczniów w oparciu o uzyskane Certyfikaty  WARS i SAWA, SZKOŁA TALENTÓW,  TALENT WOLI , SZKOŁA ODKRYWCÓW TALENTÓW  sygnowany przez MEN.

5.     Dbamy o bezpieczeństwo ucznia i  nauczyciela w szkole -  traktujemy je priorytetowo,    szczególnie podczas  pobytu dziecka na  zajęciach świetlicowych oraz  pozalekcyjnych .  Wszystkich obowiązuje Szkolny System Bezpieczeństwa.

6.     Przygotowujemy nasze przedszkolaki  do pełnienia ważnych ról społecznych – uczniowie  klas starszych    tutorami  naszych przedszkolaków i pierwszoklasistów, dbamy o respektowanie norm społecznych.

7.     Wychowujemy i edukujemy  młode pokolenie poprzez kształtowanie nawyków czytelniczych, aktywności  twórczej, artystycznej,  sportowej oraz wpajanie zasad  fair-play nie tylko w  rywalizacji  sportowej.

8.     Wpajamy dzieciom  wartości patriotyczne poprzez szacunek do  Kombatantów ze Zgrupowania Chrobry II  i  tradycji Powstania 1944.

9.     Jesteśmy beneficjentami programu rządowego Radosna Szkoła oraz aplikantami projektów Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania,  Szkoły talentów, Szkoły z pomysłem, Ortografitti - szkoły przyjaznej dzieciom z dysleksją,  Szkoły bez przemocy, Szkoły odkrywców talentów.

10.  Z zaangażowaniem i  pasją wdrażamy założenia reformy oświatowej, dokonujemy analizy osiągnięć edukacyjnych  uczniów poprzez systemowo przeprowadzane diagnozy wewnętrzne przygotowujące uczniów do egzaminu ósmoklasisty.

11.  Z pasją i zaangażowaniem  realizujemy  podstaę programową w oddziałach przedszkolnych   oraz w klasach  1- 8  oraz udzielamy  pomocy p-p,  także dzieciom cudzoziemskim  zgodnie  z zaleceniami zawartymi w orzeczeniach i opiniach p-p.

12.  Uczniowie naszej szkoły  skutecznie wykorzystują  zdobyte wiadomości i  informacje, są  aktywni twórczo,  uczą się samodzielnie, rozumują  i  argumentują, planują działania, tworzą strategie rozwiązywania problemów, posługują  się nowoczesnymi technologiami, w tym informatycznymi, rozwijamy kompetencje cyfrowe uczniów i nauczycieli. Bezpieczne i odpowiedzialne  korzystanie z zasobów dostępnych w sieci. Nasi  uczniowie są aktywni fizycznie.

13.  Wprowadzamy idee samorządności, wolontariatu, wspieramy uczniów w wyborze  przyszłych  szkół, uczelni i  kariery zawodowej w ramach rozwoju doradztwa zawodowego.